بنیاد مستضعفان بازار کار برای شرکت‌های دانش بنیان ایجاد می‌کند

دکتر علی خطیبی در گفتگوی تفصیلی با نشریه رسمی وزارت علوم (عتف)، وجه تمایز حمایت بنیادمستضعفان از شرکت‌های دانش‌بنیان را ایجاد بازار کار برای آنان دانست.

به گزارش روابط عمومی موسسه‌ دانشمند، دکتر علی‌خطیبی مدیرعامل موسسه دانشمند بنیاد مستضعفان در گفتگوی تفصیلی با نشریه وزارت علوم، تحقیقات وفناوری (عتف) با اشاره به اینکه با حمایت‌های ریاست بنیاد و پذیرش ریسک، رفع نیازهای صنایع مختلف زیر مجموعه بنیاد مستضعفان به جوانان و مهندسان داخلی واگذار شده‌، گفت: هم اکنون بیش از 200 نیاز فناورانه صنایع مجموعه بنیاد مستضعفان در قالب 200 پروژه توسط شرکت‌های دانش‌بنیان یا حل شده و یا در حال عقد قرارداد برای شروع کار تحقیقاتی است.

 وی با بیان اینکه هرکدام از این پروژه‌ها یک شرکت دانش‌بنیان را چند سال مشغول می‌کند و موجب رونق گرفتن کار آنها می‌شود، گفت: نکته جالب اینکه هیچ کدام از 200 پروژه قبلا در داخل کشور تولید نمی‌شده و همه از خارج وارد می‌شده است. اگر نیازی قبلا در داخل کشور برایش پروژه تعریف و رفع شده باشد آن را فراخوان نمی‌کنیم و به همان شرکتی که پیش‌تر تولید کرده، ارجاع می‌دهیم.

خطیبی با اشاره به اینکه یکی از راه‌های حفظ و نگهداشت نیروهای نخبه علمی در کشور و ادامه حیات شرکت‌های دانش‌بنیان، ایجاد بازار کار برای آنهاست، ایجاد بازار کار را برای این نوع شرکت‌ها، خدمت به آنها دانست و ادامه داد: با حمایت‌های تزریقی و مقطعی شرکت‌های دانش‌بنیان نمی‌توانند به کار خود ادامه دهند، یکی از تفاوت‌های بنیاد با سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها در این است که ما به جای پول دادن به شرکت‌های دانش‌بنیان، برای آنها بازار ایجاد می‌کنیم. جالب است بدانید تعداد زیادی از شرکت‌ها که ما از آنها خرید خدمت می‌کنیم، جوانان متخصص فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های خارج از کشور هستند که به کشورمان بازگشته‌اند.

18f9fea3de261478aa87c3024d89c639

به گفته دکتر خطیبی، گفتمان بسیار مطلوبی در بنیاد با این مجامع و شرکت‌های دانش‌بنیان به‌وجود آمده که به آن افتخار می‌کنیم، افتخار از این جهت که ما نیازهای صنایع بنیاد را به جای اینکه خیلی راحت از خارج تامین کنیم، با همکاری شرکت‌های داخلی تامین و برطرف می‌کنیم، حتی اگر این امر با دشواری‌ها و مشکلاتی همراه باشد. اکنون در بنیاد مستضعفان این فرهنگ نهادینه شده که باید نیازهای صنایع را توسط نخبگان علمی، شرکت‌های دانش‌بینان و دانشگاه‌ها تامین کنیم.

دکتر خطیبی تصریح کرد: دعوت می‌کنیم هر متخصصی، هر دانشگاهی، هر شرکت دانش‌بنیانی یا مجموعه‌ پژوهشی، طرحی برای رفع نیازهای ما دارد، اعلام آمادگی کند. به این ترتیب حتی اگر یک فناور، فارغ‌التحصیل دانشگاه، استاد دانشجو یا استاد و پژوهشگر از دورترین نقطه کشور طرحی برای رفع نیازهای ما داشته باشد، ما آن را بررسی و ارزیابی می‌کنیم. اگر در ارزیابی‌ها پذیرفته شود، یقینا با او قرارداد همکاری منعقد می‌شود.

وی افزود: در این زمینه هیچ‌گونه خط قرمزی نداریم، برای ما تفاوتی ندارد که این دانشگاه جزو دانشگاه‌های تراز اول است یا نیست. خیلی از نیازهای ما را اساتید دانشگاه‌های مستقر در شهرستان‌ها رفع می‌کنند و هم‌سنگ پروژه‌هایی است که در دانشگاه‌های سطح یک تهران انجام می‌شود. برخی مواقع وقتی اساتید، دانشجویان یا پژوهشگران برای همکاری و اجرای طرح‌شان دعوت می‌شوند تعجب می‌کنند و باورشان نمی‌شود.

db1e05c1f85ce0f537c90e682d54fe73

دریافت متن کامل گفتگو و دانلود شماره اسفندماه نشریه عتف

 

انتهای پیام/


نظر شما