دانشمند چه فعالیت هایی انجام میدهد؟

مروری بر فعالیت های بازوی تحقیق و توسعه بنیاد مستضعفان

موسسه تحقیق و توسعه دانشمند به عنوان بازوی علمی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در جهت رفع نیاز های پژوهشی این نهاد و صنایع وابسته به آن فعالیت میکند. این فعالیت با کمک هسته های دانش بنیان و فناور صورت میگیرد و در تعریف دانشمند می توان از آن به عنوان حلقه وصل صنعت و محافل علمی همچون دانشگاه ها یاد کرد. علاوه بر آن شاید دانشمند را پیشتاز در ارائه تعاریف جدید از محرومیت زدایی نیز باید دانست ، آنجا که این موسسه با درک درست از عصر دانش و اطلاعات که در آن به سر میبریم با سرمایه گذاری هوشمند بر روی طرح ها و شرکت های دانش بنیان علاوه بر حمایت از جوانان مستعد و صاحب ایده چرخ های صنایع کلیدی کشور را نیز با نیروی دانش سرعت میبخشد.

"دانش قدرت است" این نه تنها شعار بلکه باور ما در مجموعه دانشمند است ؛ از آنجا که در قرن شانزدهم میلادی کنترل مستعمرات و شمش های طلا به اسپانیا قدرت و برتری داد؛ در قرن هفدهم، هلند از تجارت جهانی و کسب درآمد های سرشار مالی منتفع گردید و در قرن هجدهم و نوزدهم ، قدرت بریتانیا بر سلطه این کشور در انقلاب صنعتی و نیروی دریایی اش متکی بود ، ما ایمان داریم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیز با تکیه بر قدرت دانش ،افق های پیشرفت و توسعه را در عصر حاضر شفاف تر خواهد کرد.

 در عصری که به نام عصر اطلاعات و با دستاورد های علمی و دانشی آن شناخته میشود ، معادلات قدرت در عرصه های گوناگون ملی و بین المللی تغییر کرده و لزوم توجه بیشتر در حوزه تحقیق وتوسعه دانش، به اختیار منطق هم نباشد به اجبار محیط و زمان افزون تر می گردد. دانشمند با درک این موضوع و با ایجاد بستری (Platform) به بهره گیری از دانش کاربردی متخصصان و جوانان مستعد می پردازد ؛ شبکه تحقیق و توسعه دانشمند به عنوان یکی از زیر مجموعه های موسسه در تلاش است تا مسائل و مشکلات صنایع وابسته به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی را از طریق هسته های فناور و با اعتماد به جوانان مستعد حل نماید تا علاوه بر عملی کردن شعارهای حمایتی در این زمینه به تعهد تحقیق و توسعه ای خود در میان صنایع بنیاد نیز عمل کند.

 

ماموریت دانشمند در قالب شرکت توسعه دانش بنیان سینا سرمایه­ گذاری هوشمند در شرکت­های دانش بنیان با هدف تجاری سازی محصول و ارتقا توان حضور در بازار و از سوی دیگر کمک به جوانان مستعد، نخبه و صاحب ایده می ­باشد. توسعه دانش بنیان سینا با شناسایی طرح های نو سعی در حمایت ازآنها در مقابل مشکلات پیشرو برای صنعتی شدن دارد. دانشمند اعتقاد دارد فضای شرکت های دانش بنیان فرصت خوبی برای حل معضلاتی چون بیکاری ، جلوگیری از مهاجرت نخبگان و تولید ثروت برای کشور است و در همین راستا تمام توان خود را برای تسهیل شرایط و بهبود این فضا جهت حضور پرشورتر افراد انجام میدهد.

شبکه خدمات و نوآوری بومرنگ ،شرکت فناوری اطلاعات دیار، شرکت مپ و نویسش و موارد متعدد خوش نام  دیگر در فضای استارتاپی و دانش بنیان کشور به خوبی نشان میدهد که دانشمند مزد این حمایت ها و اعتماد را گرفته  و در مسیر درستی حرکت کرده است.

 

مجله دانشمند موسسه تحقیق و توسعه دانشمند ، قدیمی‌ترین نشریه علمی‌‌‌فناوری ترویجی کشور است که  55 سال بی‌وقفه منتشر شده‌ و برای چند نسل یکی از در دسترس‌ترین منابع علمی بوده‌ است. نخستین شماره ماهنامه دانشمند در آبان ١٣٤٢ منتشر شد. در سال‌های آغازین فعالیت دانشمند، تقریبا هیچ نشریه علمی در پیشخوان‌ روزنامه‌فروشی‌ها دیده نمی‌شد و شاید بتوان یکی از دلایل اقبال عمومی آن را همین موضوع دانست. دانشمند در دوره‌ای فعالیت‌ خود را آغاز کرد که جهان شاهد جنگ سرد و رقابت‌های علمی و فناورانه دو کشور آمریکا و شوروی به خصوص بر سر تسخیر فضا و پیشرفت‌های هسته‌ای و پزشکی بود و بازتاب ابعاد علمی این رویدادها تاثیر زیادی بر شناخته‌ترشدن نشریه آن‌زمان داشت.

از طرفی دیگر در کشور نیز تاسیس دانشگاه‌های جدید و فعالیت‌های علمی نوین در آن‌ها بر توجه مردم به مقوله علم می‌افزود. با نگاهی به آرشیو دانشمند می‌توان نام‌های بزرگی را به‌عنوان سردبیر، ویراستار، نویسنده و مترجم در شناسنامه این مجله دید. امروز دانشمند با گروهی جدید، ساختاری نو و توجه همزمان به نسخه کاغذی و ابزارهای دیجیتال به فعالیت خود ادامه می‌دهد. رویکرد تازه این ماهنامه در قالب بخش‌بندی‌های موضوعی براساس نیاز مخاطب امروز متجلی می‌شود. هدف نشریه دانشمند در طول این سال‌ها افزایش سطح آگاهی علمی و تقویت روح جست‌وجوگری در میان مخاطبانش بوده‌ و هست. از این رو هر شماره مطالب مختلف علمی و فناوری در قالب یادداشت، مقاله و گزارش چاپ و منتشر می‌شود.

 

مؤسسه‌ توسعه آموزشی پژوهشی سینا در سال 1367 توسط وزارت معادن و فلزات تأسیس گردیده و نزدیک به سه دهه است که در حوزه‌های آموزش و پژوهش مشغول به فعالیت است. این مؤسسه همواره تلاش نموده در راستای ارتقای دانش آکادمیک و به روزرسانی مهارت سرمایه‌ی انسانی کشور نقش آفرینی نماید. سینا از سال 1388 طی فرایند خصوصی سازی به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی منتقل گردیده و از مجموعه‌ شرکت‌های هلدینگ تحقیق و توسعه دانشمند بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی می‌باشد.

تجربه بلندمدت موسسه آموزشی پژوهشی سینا در آموزش دوره‌هایی همچون مدیریت و امور قراردادها، امور مالی (بانک و بیمه)، سرمایه‌گذاری، انرژی (نفت و گاز)، خدمات حمل و نقل، فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنعت و معدن، کشاورزی، راه و ساختمان، گردشگری و هتل‌داری موجب شناخت کامل از نیازمندی‌های سازمان‌ها و نیروی انسانی شده است. در همین راستا واحدهای  تهران و مشهد دانشگاه علمی کاربردی سینا آماده ارائه انواع خدمات آموزشی از جمله خدمات آموزش سازمانی به سازمان‌ها، نهادها و شرکت‌های متقاضی است. 

برگزاری آزمون های استخدامی و روانشناسی برای سازمان ها

ایجاد کانون ارزیابی جهت بهروری بیشتر ارتقا شغلی کارمندان

برگزاری دوره های مجازی با استفاده از تکنولوژی نوین آموزشی

مشارکت با دانشگاه های مطرح برای اجرای برنامه های مشترک آموزشی

سرمایه گذاری در بحث پژوهش با تاکید بر فضای کسب و کارها

از دیگر حوزه های فعالیتی این موسسه میباشد.


نظر شما