رویداد ملی محرومیت زدایی از طریق رفع چالش‌های دسترسی به آب شرب سالم/ حمایت بنیاد مستضعفان از فناوران و مجموعه‌های توانمند

رویداد ملی محرومیت زدایی از طریق حمایت از فناوران و مجموعه‌های توانمند کشور به منظور رفع چالش‌های دسترسی به آب شرب سالم در مناطق روستایی و حاشیه شهر توسط موسسه دانشمند بنیاد مستضعفان برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی موسسه دانشمند، موسسه دانشمند به عنوان بازوی فناورانه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در راستای اجرای مأموریت این بنیاد مبنی بر محرومیت‌زدایی، درنظر دارد برای حل چالش‌های دسترسی به منابع آب سالم و قابل شرب در مناطق کم‌برخوردار، از ظرفیت شرکت‌ها و فناوران توانمند داخلی در قالب یک رویداد ملی استفاده نماید.

در اولین مرحله از این رویداد ملی، با معرفی راه‌حل‌ها و مسیرهای عمومی رفع چالش‌ها و مسائل اصلی دسترسی به آب شرب سالم در مناطق روستایی و حاشیه شهرها، موسسه دانشمند قصد شناسایی مجموعه‌های توانمند و فناوران بالقوه را دارد تا پس از بررسی و انتخاب اولیه آن‌ها (در قالب فراخوان مرحله اول رویداد ملی) و همچنین تعیین نقاط جمعیتی دارای بحران به عنوان نقاط هدف اقدام اصلی آنان، مجموعه مورد نظر را به عنوان مجری انتخاب نموده (در قالب فراخوان مرحله دوم) و در راستای طراحی و اجرای طرح گام بردارد.

در این مرحله از رویداد از تمامی دغدغه مندان، خبرگان، مجموعه‌های دارای توانمندی و دانش کافی و تمامی فناوران دعوت به عمل می آید با توجه به محورهای رویداد، از طریق لینک bonyadtech.ir آمادگی خود را برای مشارکت در این رویداد ملی در قالب هرکدام از 12 حوزه ارائه شده به صورت مجزا اعلام نموده و مستندات مورد نظر شامل موارد درخواست شده را از تاریخ 1400/05/05 الی 1400/05/20 درقالب فایل PDF ارائه نمایند.

محوری‌های رویداد:

1- امكان بهره‌برداري از تكنیک‌ها و روش‌هاي فناورانه براي مجتمع‌سازي آبرساني

2- استفاده از منابع آب جايگزين بر اساس فناوري‌هاي نوين و پتانسیل‌هاي منطقه‌اي و روش‌های جدید برای تصفیه آب

3- امکان بهره‌برداری از انرژی‌های ارزان و در دسترس جهت انتقال آب

4- به کارگیري فناوري‌هاي نوين در سامانه‌های آبرسانی و نظارت بر شبكه با هدف کاهش تلفات و افزايش عمر سیستم

5- شناسایی تجربیات و استفاده ار دانش‌های بومی برای حل موضوعات منحصر به اقلیم و جغرافیای خاص روستاها

6- جمع‌آوری آمار و اطلاعات پایه د رخصوص پارامترهای مختلف کمی، کیفی و نقاط هدف مصارف شرب روستایی

7- شناسايي و رفع گلوگاه‌ها در پروژه‌ها و فرایندهای آب‌رسانی با تمرکز بر صرفه‌جویی هزینه‌ها

8- امكان ايجاد انعطاف در مراحل و ابزار ذخیره‌سازي و توزيع و انتقال آب براساس تحلیل‌ها و توزيع‌هاي جمعیتي واقعي

9- تعیین و تملک حريم بهداشتي منابع تأمین کننده آب

10- گسترش مجتمع‌هاي توزيع آب به جاي تأسیسات پراکنده توزيع آب در روستاها

11- دفع صحیح و اصولي فاضلاب و ايجاد تصفیه خانه‌هاي فاضلاب در حومه‌ي شهرهاي صنعتي

12- فرهنگسازي مردم و آشنايي با مسائل بهداشتي آب و اهمیت آن

 

گفتنی است؛ يكي از اصلي‌ترين دغدغه‌هاي حاکمیت جمهوری اسلامی ایران، تامين زيرساخت‌هاي جمعيت روستايي و حاشیه شهرها به ويژه تامين آب شرب و بهداشتي مناطق محروم کشور است. اين موضوع به لحاظ اهميت، جايگاهي بي‌بديل در حفظ سلامت، کارآمدي ساکنان مناطق روستايي، عدم مهاجرت و توسعه پايدار و البته گسترش عدالت اجتماعی داشته و خواهد داشت.

براساس گزارش‌های رسمی، از جمعیت بیش از 21 میلیونی روستانشین در سطح کشور، تنها حدود 9 میلیون نفر به آب شرب سالم دسترسی دارند که عمده آن‌ها از طریق مجتمع‌های آبرسانی که در طی سال‌های اخیر به بهره‌برداری رسیده‌اند، می‌باشد. البته دسترسی همین میزان از جمعیت روستایی گاها مسائل جدی کیفی و پایداری نیز دارند که در برخی مواقع به مشکلات اساسی برای مردم تبدیل می‌شود. لذا علاوه بر مشکلات موجود این روستاها که ظاهرا از موهبت دسترسی به آب شرب سالم بهره‌مند هستند، سایر مناطق روستایی که عمدتا مراکز جمعیتی زیر بیست خانوار، دور افتاده و محروم هستند، با مسائل جدی تامین و دسترسی به آب شرب سالم و بهداشت مواجه هستند. به این مراکز جمعیتی، حاشیه شهرها نیز به دلیل مسائل عمده از جنس کیفیت پایین آب شرب و مسائل بهداشتی ناشی از فقدان یا ناکارآمدی سیستم‌های جمع‌آوری و دفع فاضلاب اضافه می‌گردد که مجموعه آن‌ها به عنوان نقاط هدف طرح پیش رو مورد نظر قرار خواهد گرفت.

c0e00643866a0083d9019c869e7048eb

انتهای پیام/


نظر شما