حمایت های موسسه دانشمند در حوزه استفاده از تکنیک های جدید کنترل آفات باغداری نتیجه داد / گسترش استفاده از روش هسته‌ای نابارورسازی در کنترل آفات باغداری

پس از همکاری و حمایت موفقیت آمیز موسسه تحقیق و توسعه دانشمند بنیاد مستضعفان از اجرای پروژه"کنترل تکثیر مگس‌های میوه با استفاده از روش هسته‌ای نابارورسازی" توسط پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران، این پژوهشگاه خبر از اجرای موفق این تکنیک در مقیاس بزرگتر را داد.

به گزارش روابط عمومی موسسه دانشمند، پس از همکاری و حمایت موفقیت آمیز موسسه تحقیق و توسعه دانشمند بنیاد مستضعفان از اجرای پروژه"کنترل تکثیر مگس‌های میوه با استفاده از روش هسته‌ای نابارورسازی" توسط پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران، این پژوهشگاه خبر از اجرای موفق این تکنیک در مقیاس بزرگتر را داد.

پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه 15 مردادماه اولین دوره رهاسازی مگس‌های عقیم شده بر اساس تکنیکSterile Insect Technique (SIT) را در باغ سرهنگی واقع در بهشهر استان مازندران که متعلق به یکی از شرکت های زیر مجموعه بنیاد مستضعفان میباشد به اجراء درآورد. شایان ذکر است این پژوهشگاه پیش تر این پروژه را با حمایت های موسسه تحقیق و توسعه دانشمند، برای کنترل آفت در یک باغ مرکبات 10 هکتاری متعلق به شرکت مذکور با موفقیت بکار گرفته بود.

به اذعان متخصصین داخلی و خارجی بویژه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، توسعه تکنیک SITبرای کنترل آفات، بخصوص آفت مگس مدیترانه، اجتناب ناپذیر و آینده آن فوق‌العاده روشن است. با این قرارداد کارگاه‌های تولید مگس های نابارور پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای، با ظرفیت کامل و نهایی خود درگیر این پروژه سطح بالا و تخصصی شده‌اند.

این قرارداد 40 هکتاری بزرگترین قرارداد خارج سازمانی این پژوهشگاه در راستای پاسخ به نیازها و تقاضای بخش غیردولتی در حوزه کشاورزی هسته‌ای محسوب می شود.

گفتنی است، موسسه دانشمند در راستای سیاست های کلان خود مبنی بر رفع نیازهای فناورانه صنایع بنیاد با تکیه بر توانمندی داخلی، آماده همکاری و حمایت از نخبگان و شرکت های دانش بنیانی است که با طرح های علمی و فناورانه، توانایی گره گشایی از مشکلات کشور را دارند؛ یکی از قالب های این همکاری اتصال گروه های فناور و دانش بنیان به بدنه صنایع بنیاد مستضعفان و پشتیبانی از آنان برای حل مسائل نوآورانه است.

انتهای پیام/


نظر شما